Sport w życiu współczesnych europejczyków

Regularne uprawienie sportu jest bardzo ważne, ponieważ aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka oraz samopoczucie psychiczne. Dodatkowo sport pozwala na zachowanie atrakcyjnej sylwetki. Lekarze nieustannie przypominają o tym, że ruch jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania człowieka. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jakie znacznie ma sport dla europejczyków żyjących w dwudziestym pierwszym wieku.

Zgodnie ze statystykami sport uprawia regularnie 60% mieszkańców naszego kontynentu. Sytuacja wygląda najlepiej w Czechach, gdzie aktywność sportową deklaruje 80% społeczeństwa. W Słowacji jest to 72%. Nasz kraj nie zajmuje wprawdzie najniższej pozycji, jednak sport uprawia regularnie tylko 51% osób. Wśród najpopularniejszych w Europie sportów można wymienić jazdę na rowerze, bieganie oraz piłkę nożną.

6251498579_890e0a253f_z

W każdym z państw europejskich podejmowane są działania, które mają na celu zachęcić społeczeństwo do uprawiania sportu. W przypadku dzieci i nastolatków szczególne znaczenie ma tutaj postawa rodziców. W Słowenii, Estonii oraz Czechach największa część opiekunów zachęca swoje dzieci do aktywności fizycznej. Sport zalecany jest w szkołach, a także promowany przez liczne organizacje. W trakcie takich akcji podkreślane są korzyści związane z aktywnością fizyczną.

biegi

Sport promowany jest również przez europejskie organizacje międzynarodowe. W tym przypadku poza wspomnianymi wcześniej korzyściami istotną rolę odgrywa fakt, iż zmagania sportowe ułatwiają integrację pomiędzy poszczególnymi państwami Europy.